PERSONALIA
 
Naam:  Somerville, James Fownes
Geboortedatum: 17 juli 1882 (Weybridge/Surrey)
Overlijdensdatum:  19 maart 1942 (St. Cuthbert Out/Somerset, Groot-BrittanniŽ)
Nationaliteit:  Britse
BIOGRAFIE: 
James Somerville kwam in 1897 bij de Royal Navy. Hij werd in 1904 luitenant nadat hij eerst torpedoofficier was geweest en zich later had gespecialiseerd op radiotelegrafie. Wegens zijn verdiensten met de radio tijdens de campagne op de Dardanellen werd hij onderscheiden met een DSO. In de periode tussen beide oorlogen klom hij op in rang, diende bij de Admiraliteit op de afdeling Seinen, diende bij de staf van het Imperial Defence College en kreeg het bevel over het eskader destroyers in de Middellandse Zee.
In april 1938 werd hij afgekeurd omdat hij aan tuberculose leed. Bij het uitbreken van WO 2 werd hij echter in dienst teruggeroepen en het volgende jaar werkte hij aan de ontwikkeling van radar. Op 8 juni 1939 werd hij onderscheiden met een KCB.
In mei 1940 diende Somerville onder Admiraal Sir Betram Ramsay bij Duinkerken. Daarna werd hij commandant van Force H in Gibraltar. Dit bestond uit de carrier HMS Ark Royal en de slagkruiser HMS Hood.
Nadat Pťtain op 22 juni de wapenstilstand had getekend, kreeg Somerville van Winston Churchill de taak de Franse marine bij Mers-el-Kťbir aan te vallen, een taak die Somerville aarzelend op zich nam.
Op 9 februari 1941 organiseerde Somerville het bombardement op Genua en hij speelde een belangrijke rol bij het tot zinken brengen van de Bismarck op 26 mei 1941.
In maart 1942 kreeg Somerville het commando over de Eastern Fleet. Hij werd gelegerd op Ceylon totdat hij door de opmars van de Japanners werd gedwongen naar Kilindi in Kenia te gaan.
Somerville werd in augustus 1941 ontheven van het commando over de Eastern Fleet en werd twee maanden later belast met de leiding over de delegatie van de Britse marine in Washington.
Na de oorlog trok James Somerville zich terug in Wells in Sommerset. In 1946 werd hij Lord Lieutenant.

Bevorderingen:
1897: Adelborst
15 juni 1898: Bootsman
15 december 1901: Sub-Lieutenant
15 maart 1904: Lieutenant
15 maart 1912: Lieutenant-Comander
31 december 1915: Commander
31 december 1921: Captain
12 oktober 1933: Schout-bij-Nacht
11 september 1937: Vice-Admiraal
6 april 1942: Admiraal (pensioen)
6 april 1942: Teruggeroepen in actieve dienst
8 mei 1945: Admiral of the Fleet
     
MENTIONED IN DESPATCHES
Rang: Vice-admiral (Vice-admiraal)
Eenheid: Retired
Toegekend op: 16 augustus 1940
Samenvatting: Wegens uitmuntend dienstbetoon bij de evacuatie van de Geallieerde legers van de stranden bij Duinkerken.
 
     
KNIGHTS/DAMES COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (K/DBE)
Rang: Vice-admiral (Vice-admiraal)
Toegekend op: 21 oktober 1941
Samenvatting: Wegens moed, vastberadenheid en vindingrijkheid als commandant van Force H.
 
     
GRAND CROSS OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH (GCB)
Rang: Admiral (Luitenant-admiraal)
Toegekend op: 22 augustus 1944
Samenvatting: Wegens opmerkelijk dienstbetoon als Opperbervelhebber van de Eastern Fleet.
 
     
RIDDER GROOTKRUIS IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU (ON.1)
Rang: Admiral (Luitenant-admiraal)
Toegekend op: 7 augustus 1945
Samenvatting: Wegens uiterst waardevol dienstbetoon aan de Koninklijke Nederlandse Marine in zijn hoedanigheid van Opperbevelhebber van de Oostelijke Vloot.
 
     
LEGION OF MERIT - COMMANDER (LOM - C)
Rang: Admiral of the Fleet (Admiraal)
Toegekend op: 14 december 1945
 
     
GRAND CROSS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (GBE)
Rang: Admiral of the Fleet (Admiraal)
Toegekend op: 1 januari 1946
 
Deel met anderen:
 
 
  Wijzigingen of aanvullende informatie opgeven
Informatie bron(nen):   - Second Supplement to The London Gazette Issue 34925 published on the 16 August 1940
- Fourth Supplement to The London Gazette Issue 35317 published on the 17 September 1946
- Fourth Supplement to The London Gazette Issue 36666 published on the 18 August 1944
- Third Supplement to The London Gazette Issue 37211 published on the 3 August 1945
- Second Supplement to The London Gazette Issue 37387 published on the 11 December 1945
- Supplement to The London Gazette Issue 37407 published on the 28 December 1945
- Royal Navy Flag Officers 1904-1945
- Royal Naval Museum
- H.M.S. Hood - Association-Battle Cruiser Hood
- Spartacus Educational
- Military History Encyclopedia on the Web
Deze website is een initiatief van STIWOT (Stichting Informatie Wereldoorlog Twee). Alle rechten voorbehouden © 2002-2023. ww2awards.com Privacyverklaring, cookies en disclaimer.
Andere projecten van STIWOT zijn: Go2War2.nl, WW2Awards.com, WO2Actueel.nl, STIWOT Forum, STIWOT Reizen en Tweede-Wereldoorlog.nl.