PERSONALIA
 
Name:  Kemnade, Friedrich
Date of birth: December 12th, 1911 (Schwarmstedt-Fallingbostel/Hannover, Germany)
Date of death:  January 29th, 2008 (Hamburg, Germany)
Nationality:  German
BIOGRAPHY: 
Friedrich Kemnade was born December 12th, 1911 in Schwarmstedt. Having finished his education in March 1931, he joined the Reichsmarine on April 1st 1931 as Seeoffiziersanwärter (candidate naval officer). On October 1st he was commissioned as Seekadett (cadet). After military training he served aboard a sailing training vessel. In 1932 he served aboard the cruiser Karlsruhe and was promoted to Gefreiter (sergeant) on April 1st. In 1933, Kemnade was sent to the Naval Academy in Mürwick and subsequentle served as Divisionsfähnrich aboard the cruiser Königsberg. After being promotd to Fähnrich zur See and to Obermaar he was posted as Divisionsleutnant and 2nd torpedo officer aboard respectively the cruiser Königsberg and Nürnberg. After being promoted to Oberfähnrich zur See and to Leutnant zur See in 1935, he was made Schnellbootkommandant in 1.Schnellboot-Halbflotille in 1936. In 1937, following his promotion to Oberleunant zur See, he was posted to a torpedoschool as an instructor.
At the onset of World War Two in September 1939, Kemnade was commissioned as 1. Torpedo officer and Adjutant on the cruiser Emden where he was promoted to Kapitänleutnant in October. In 1940 he was given command of 3.Schnellbootsflotille; at 22:04 on September 11th, 1940, during a British bombardment on Vlissingen, he was seriously injured whilst aboard Schnellboot S13.
After recuperation, he came back to his old post and was promoted to Korvettenkapitän in 1943. Subsequently he served as Referent in the Oberkommando (Supreme Command) of the Kriegsmarine witihn the SKL (Seekriegsleitung, director naval operations), a post he held until Germany surrendered on May 8th, 1945.
Immediately after he German capitulation, Kemnade was made liaison officer in the OkK (Oberkommando der Kriegsmarine, Supreme Comand Navy) for the Allied Naval Commission and placed under British supervision. On February 27th, 1946, he was released from supervision. Until 1956 he was employed as agent, later as district inspector and management assistent of the Allianz Versicherung-AG (Insurance comp. Ltd) and became branch manager in 1952.
April 1st, 1956 he entered service with the Navy in the newly established Bundeswehr. He received the rank of Fregattenkapitän and he became administrator on the staff of the German Military Mission with NATO in Washington. In 1958 he was promoted to Kommandeur der Schnellboote and in 1960 he took the post of director of operations with the commander of naval forces in the Ostsee. In 1961 Kemnade was made director of operations Flottenkommando and in 1963 he became its Chief of Staff. October 1st of that year, he was appointed Kommandeur der Abteilung Marine Führungsakademie of the Bundeswehr. He remained in this post until April 1st, 1968 when he was appointed Befehlshaber Wehrbereich 1 (Commander Defense Sector 1) and the German Plenipotentiary to AFNORTH (Allied Forces Northern Europe).
Kemnade retired on September 30th, 1970 and on that occassion was awarded the Grosses Verdienstkreuz des Bundesverdienstorden (Grand Cross of Merit) for his contribution to the work of the Bundeswehr.

Promotions:
Kriegsmarine:
April 1st, 1931: Seeoffiziersanwärter;
October 1st, 1931: Seekadett;
April 1st, 1932: Gefreiter;
January 1st, 1933: Fähnrich zur See;
July 1st, 1933: Obermaat;
January 1st, 1935: Oberfähnrich zur See;
April 1st, 1935: Leutnant zur See;
January 1st, 1937: Oberleutnant zur See;
October 1st, 1937: Kapitänleutnant;
March 1st, 1943: Korvettenkapitän;
Bundesmarine:
April 1st, 1956: Fregattenkapitän;
August 15th, 1959: Kapitän zur See;
April 17th, 1964: Flottillenadmiral;
April 2nd, 1968: Konteradmiral.
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 4.KLASSE, 4 JAHRE
Rank: Leutnant zur See (Sub-lieutenant)
Unit: 1. Schnellboot Halbflotille
Awarded on: October 2nd, 1936
 
     
EISERNES KREUZ 2. KLASSE
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: Kreuzer "Emden"
Awarded on: April 30th, 1940
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN SCHWARZ
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootflotille
Awarded on: September 20th, 1940
Action: Kemnade was badly wounded during a British Air raid dd 11-09-1940 on the Dutch Harbour Vlissingen (Flushing)on board of hte S 13.
 
     
EISERNES KREUZ 1. KLASSE
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootflotille
Awarded on: December 24th, 1940
 
     
SCHNELLBOOT-KRIEGSABZEICHEN
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootflotille
Awarded on: March 11th, 1941
 
     
DEUTSCHES KREUZ IN GOLD
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: February 2nd, 1942
 
     
MEDAGLIA D'ARGENTO AL VALORE MILITARE
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootflotille
Awarded on: May 21st, 1942
 
     
WEHRMACHTBERICHT
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: Chef 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: June 18th, 1942
Action: Mentioning:
"A German fast attack flotilla, under the leadership of their flotilla chief Kapitänleutnant Kemnade, was involved in the defeat of the British convoy in the eastern Mediterranean. The flotilla torpedoed two British cruisers, of which a cruiser was hit by two torpedoes and was most likely sunk. The fast attack crafts already in previous ventures off the Libyan coast sank one destroyer, an escort ship, a submarine hunter and 15 000 tons of shipping supplies."
 
     
RITTERKREUZ DES EISERNEN KREUZES
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: Chef 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: July 23rd, 1942
Details: 117th Award.
 
     
MEDAGLIA COMMEMORATIVA DELLA CAMPAGNA ITALO-TEDESCA IN AFRICA
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: December 5th, 1942
 
     
FLOTTEN-KRIEGSABZEICHEN
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: January 2nd, 1943
 
     
MEDAGLIA D'ARGENTO AL VALORE MILITARE
Rank: Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: January 24th, 1943
 
     
CROCE AL VALORE DI GUERRA
Rank: Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: March 17th, 1943
 
     
RITTERKREUZ MIT EICHENLAUB
Rank: Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit: Chef 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: May 27th, 1943
Details: 249th Award.
 
     
ÄRMELBAND AFRIKA
Rank: Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: October 12th, 1943
 
     
SCHNELLBOOT-KRIEGSABZEICHEN MIT BRILLIANTEN
Rank: Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit: 3. Schnellbootsflotille
Awarded on: 1943
 
     
MEDAGLIA D'ARGENTO AL VALORE MILITARE
Awarded on: 1943
 
Share with friends:
 
 
  Provide alterations or additional information
Picture source:   - Wilco Vermeer collectie, Nederland
Information source(s):   - FELLGIEBEL, W.P., Elite of theThird Reich, Helion & Company Limited, Solihull, 2003.
- PATZWALL, K. & SCHERZER, V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001.
- Kwasny A., Kwasny G., Die Eichenlaubträger 1940-1945 (CD), Deutsches Wehrkundearchiv, Lage-Waddenhausen, 2001
All rights reserved © 2002-2012.
Other projects of STIWOT are: Go2War2.com, WW2museums.com, WO2Actueel.nl, STIWOT Forum, STIWOT Reizen and Tweede-Wereldoorlog.nl.