PERSONALIA
 
Name:  Chevallerie, von der, Hellmut
Date of birth: November 9th, 1896 (Berlin, Germany)
Date of death:  June 1st, 1965 (Wiesbaden/Hesse, Germany)
Nationality:  German
BIOGRAPHY: 
In service from August 4th 1914.
     
EHRENKREUZ FÜR FRONTKÄMPFER
Awarded on: December 20th, 1934
 
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 4.KLASSE, 4 JAHRE
Rank: Major
Awarded on: October 2nd, 1936
 
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 3.KLASSE, 12 JAHRE
Rank: Major
Awarded on: October 2nd, 1936
 
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 2. KLASSE, 18 JAHRE
Rank: Major
Awarded on: October 2nd, 1936
 
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 1.KLASSE, 25 JAHRE
 
     
DEUTSCHES SCHUTZWALL-EHRENZEICHEN
Rank: Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: November 22nd, 1940
 
     
1939 SPANGE ZUM EISERNEN KREUZES 2ER KLASSE 1914
Rank: Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: July 8th, 1941
 
     
1939 SPANGE ZUM EISERNEN KREUZES 1ER KLASSE 1914
Rank: Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: July 20th, 1941
 
     
PANZERKAMPFABZEICHEN (OHNE ZAHLEN)
Rank: Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: August 13th, 1941
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN GOLD
Rank: Oberst (Colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: December 20th, 1941
 
     
DEUTSCHES KREUZ IN GOLD
Rank: Oberst (Colonel)
Unit: Kommandeur Schützen-Regiments 86 / 10. Panzer-Division
Awarded on: April 19th, 1942
 
     
MEDAILLE "WINTERSCHLACHT IM OSTEN 1941/42" (OSTMEDAILLE)
Rank: Oberst (Colonel)
Unit: Kommandeur 10. Schützen-Brigade / 10. Panzer-Division
Awarded on: August 14th, 1942
 
     
RITTERKREUZ DES EISERNEN KREUZES
Rank: Generalmajor (Brigadier)
Unit: Kommandeur 13.Panzerdivision / 17.Armee / Heeresgruppe A
Awarded on: April 30th, 1943
Details: Submitted on April 24th 1943.
Preliminary document on May 5th 1943 to AOK 17.
 
     
ORDINUL MIHAI VITEAZUL 3RD CLASS
Rank: Generalleutnant (Major-general)
Unit: Kommandeur 13. Panzerdivision
Awarded on: October 20th, 1943
 
Share with friends:
 
 
  Provide alterations or additional information
Picture source:   - Wilco Vermeer collection, the Netherlands
Information source(s):   - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
- Fellgiebel, Walther-Peer, Elite of the Third Reich - The Recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-45: A Reference, Helion & Company Limited, England, 2003
- Beckmann, L., Buhlmann, H., Wasmus, H. & Schroeder, W., Die 13.Panzer-Division – 1935-1945, Nebel Verlag GmbH, Eggolsheim, Deutschland, 2003
- Federl, C., Die Ritterkreuzträger der Deutschen Panzerdivisionen 1939-1945, VDM Heinz Nickel, Zweibrücken, Germany, 2000
- Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001
- Axis Biographical Research
All rights reserved © 2002-2012.
Other projects of STIWOT are: Go2War2.com, WW2museums.com, WO2Actueel.nl, STIWOT Forum, STIWOT Reizen and Tweede-Wereldoorlog.nl.