PERSONALIA
 
Name:  Wolff, Karl
Date of birth: May 13th, 1900 (Darmstadt, Germany)
Date of death:  July 17th, 1984 (Rosenheim, Germany)
Nationality:  German
BIOGRAPHY: 
Karl Wolff was born on May 13th 1900, as the son of Dr. Carl Wolff. He was educated at the Ludwig Georgs Military Gymnasium and received his diploma in April 1917. Not even 17 years old, he volunteered in the Groβherzoglich-Hessische Leibgarde-Infanterie-Regiment nr. 115, with the rank of Fahnenjunker. He was promoted to Leutnant on September 14th 1918.
Because of the reducement of the German Army after the Versailles Treaty, he was discharged from the Military Service.

Out of his own choice, he became a member of the NSDAP on October 7th 1931 (number 695131)and volunteered for the 1.SS-Standarte in Munich (number 14235) at the same time. On October 27th 1931, he became Führer with the 2.Sturm des II/1.SS-Standarte. On June 15th 1933, Wolff was appointed SS-Führer with the rank of Sturmhauptführers Adjudant for Heinrich Himmler, then Reichsführer SS. On April 4th 1934 he became Himmlers Chef-Adjudant and on November 9th 1935 Wolff was promoted to SS-Brigadeführer. In 1936 he even became Chief of the Hauptamtes “Persönliches Stab Reichsführer SS”. From January 30th 1937 Karl Wolff received the double ranking of SS-Gruppenführer and General-leutnant der SS-Verfügungstruppe.

After the outbreak of the Second World War, he was promoted to SS-Gruppenführer and Generalleutnant der Waffen-SS on May 3rd 1940. It was Adolf Hitler in person who gave him this exceptional high ranking as a member of the Allgemeine SS.
His promotion to SS-Obergruppenführer and General der Waffen-SS followed on January 30th 1942. He was appointed as highest ranking General der Deutschen Wehrmacht in Italy on September 1st 1943. The importance of his position became more obvious when he was appointed “Sonderberater für polizeiliche Angelegenheiten bei der Italienischen Faschistischen Nationalregierung on October 11th 1943, becoming the highest SS- und Polizeiführer in Italy.
Without notifying Hitler, in February 1945, Karl Wolff contacted Allen F. Dulles, Chief of the American Secret Service in Switzerland, trying to reach a capitulation agreement for the Wehrmacht in Italy. Because of this, the German troops in Italy capitulated sooner then in Germany. The Allies were very grateful to Karl Wolff for this and did not prosecute him in the Nuremberg trials.
     
EHRENKREUZ FÜR FRONTKÄMPFER
 
     
DEUTSCHES OLYMPIA EHRENZEICHEN 1936 1.STUFE
Awarded on: October 29th, 1936
 
     
BRONZES SA-SPORTABZEICHEN
 
     
1939 SPANGE ZUM EISERNEN KREUZES 2ER KLASSE 1914
 
     
1939 SPANGE ZUM EISERNEN KREUZES 1ER KLASSE 1914
 
     
MEDAILLE ZUR ERINNERUNG AN DEN 13. MÄRZ 1938
 
     
ORDINE DELLA CORONA D'ITALIA - CAVALIERE DELLA CROCE GRANDE
Awarded on: December 21st, 1938
 
     
GOLDENES PARTEIABZEICHEN
Awarded on: January 30th, 1939
 
     
MEDAILLE ZUR ERINNERUNG AN DEN 1. OKTOBER 1938
Rank: SS-Gruppenführer (SS-Major-general)
Unit: Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
Awarded on: May 4th, 1939
 
     
SPANGE ZUR MEDAILLE ZUR ERINNERUNG AN DEN 1. OKTOBER 1938
Rank: SS-Gruppenführer (SS-Major-general)
Unit: Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
Awarded on: September 19th, 1939
 
     
MEDAILLE ZUR ERINNERUNG AN DIE HEIMKEHR DES MEMELLANDES
 
     
1.STUFE VOM EHRENZEICHEN FÜR DEUTSCHE VOLKSPFLEGE
Rank: SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS (SS-Major-general and Lieut.-gen of the Waffen-SS)
Unit: Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
Awarded on: May 28th, 1940
 
     
DEUTSCHES KREUZ IN GOLD
Rank: SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS (SS-Lieutenant-general and General of the Waffen-SS)
Unit: Höchster SS- und Polizeiführer Italien
Awarded on: December 9th, 1944
 
     
DRL SPORTABZEICHEN IN SILBER
 
     
KRIEGSVERDIENSTKREUZ 2.KLASSE MIT SCHWERTERN
 
     
KRIEGSVERDIENSTKREUZ 1.KLASSE MIT SCHWERTERN
 
     
SS-DIENSTAUSZEICHNUNG 2.STUFE (12 JAHRE)
 
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER NSDAP 10 JAHRE
 
     
ORDINE DEI S.S. MAURIZIO E LAZZARO -GRAND OFFICER
 
Share with friends:
 
 
  Provide alterations or additional information
Picture source:   - Wilco Vermeer
Information source(s):   - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht
- Dörr M., SS-Obergruppenführes und General der WaffenSS Karl Wolff, "Des Teuffels General", Internationales Militaria Magazine, IMM nr 98, VDM Heinz Nickel, Zweibrücken, september-oktober 2000
- Island Farm Special Camp
- Yerger M.C., Allgemeine-SS: The commands, Units and Leaders of the general SS
All rights reserved © 2002-2011.
Other projects of STIWOT are: Go2War2.nl, WW2museums.com, Tweede-Wereldoorlog.nl, STIWOT Forum and STIWOT Reizen.