DAVOUD, Paul Yettvart  
 
PERSONALIA
 
Name:  Davoud, Paul Yettvart
Date of birth: November 25th, 1911 (Provo/Utah, United States of America)
Date of death:  March 19th, 1987 (Wolfe Island ( Kingston))
Nationality:  Canadian
BIOGRAPHY: 
Service number C325.
     
MENTIONED IN DESPATCHES
Rank: Wing Commander
Unit: No.409 Squadron, Royal Canadian Air Force
Awarded on: June 9th, 1942
 
     
DISTINGUISHED FLYING CROSS (DFC)
Rank: Wing Commander
Unit: No. 409 Squadron, Royal Canadian Air Force
Awarded on: January 11th, 1943
Action: Citation:
This officer has been engaged on night flying operations for more than a year. He is a skilful pilot whose fine example and inspiring leadership have been worthy of high praise. He has destroyed one and probably destroyed another enemy aircraft."
 
     
DISTINGUISHED SERVICE ORDER (DSO)
Rank: Group Captain
Unit: No. 418 Squadron, Royal Canadian Air Fore
Awarded on: March 2nd, 1944
Action: Citation:
"Since being awarded the Distinguished Flying Cross this officer has completed many sorties involving attacks on airfields and other heavily defended areas in Holland, Northern France, Belgium and Germany. He is a forceful and courageous leader whose personal example and exceptional ability have been reflected in the fine fighting qualities and efficiency of the squadron he commands. His loyal and devoted service has been worthy of the highest praise."
 
     
MENTIONED IN DESPATCHES
Rank: Group Captain
Unit: No.143 Wing
Awarded on: January 1st, 1945
 
     
OFFICER OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)
Rank: Group Captain
Unit: No.83 Group Headquarters
Awarded on: June 14th, 1945
Action: Citation:
"Group Captain Davoud has served with this Group since January 1944. He was given the task of forming and commanding two new airfields from squadrons and personnel recently transferred from Canada. He showed himself to be a commander of considerable resource and ability and completed his task with great enthusiasm and efficiency. He arrived on the Continent a week after D Day, and shortly afterwards a reorganization of the Group placed him in command of 143 Wing. He filled this post with energy and distinction until January 1945, when he was appointed Group Captain, Operations at Group Headquarters. Previous to joining 83 Group this officer gave outstanding service whilst commanding a Canadian Typhoon fighter bomber wing."
 
     
ORDRE NATIONAL DE LA LEGION DíHONNEUR
Details: AFRO 485/47 dated 12 September 1947 and Canada Gazette dated 20 September 1947.



 
     
CROIX DE GUERRE (1939-1945)
Details: AFRO 485/47 dated 12 September 1947 and Canada Gazette dated 20 September 1947.
 
     
COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU (ON.3)
Rank: Group Captain
Unit: Royal Canadian Air Force Commanding officer of R.A.F. no. 143 Wing
Awarded on: February 6th, 1948
Action: Citation:
"In command of No.143 Wing, Royal Air Force [sic], stationed at Eindhoven, from September until December 1944, through his excellent work has greatly contributed to the liberation of the Netherlands."
Details: With "swords".
AFRO 81/48
 
Share with friends:
 
 
  Provide alterations or additional information
Picture source:   flying for your life
Information source(s):   - Air Force Association of Canada
- The Dutch Medals Page
   
All rights reserved © 2002-2011